משלוח חינם ברכישה מעל 299₪

בדיקת תפילין

על פי ההלכה, אין חובה לבצע בדיקת תפילין.

יחד עם זאת ישנם כאלו (כמו למשל חסידי חב”ד) שכן נוהגים לבצע מדי שנה בדיקה של התפילין, וישנם כאלו הממליצים לבצע בדיקה של התפילין מדי 4 שנים.

התפילין מורכב מרצועות העשויות עבודת יד (הרצועות מגיעות במספר סוגים של עובי), פרשיות המהוות חלק מאוד עיקרי כאשר הן בעצם מוסתרות מן העין וחבויות בתוך בתי התפילין, ושני בתי התפילין, אותם שמים על היד והראש והם עשויים עור בהמה, גסה או דקה.

מהי העלות עבור בדיקה של תפילין? בכל כמה זמן צריך לבדוק את התפילין? מה בכלל בודקים בתפילין ובאיזה אופן בודקים את התפילין?

בדיקת תפילין:מה בודקים?

מעת לעת מומלץ לבצע בדיקת תפילין.

מה בעצם בודקים? כאשר אתם לוקחים את התפילין לבדיקה, בין הדברים הראשונים שיבדקו זה פרשיות התפילין – הפרשיות יכולות להיבדק באמצעות איש מקצוע מומחה, או על ידי שימוש באמצעים ממוחשבים, כאשר בודקים האם יש בפרשיות פגם כזה או אחר וגם את תקינות האותיות, האם הן שלמות? יש לכך חשיבות רבה מאוד, איש מקצוע מוסמך יכול לזהות את הליקויים הקיימים ולתקן אותם על מנת להכשיר את התפילין.

למשל, תפילין לבר מצווה צריך להכשיר ולוודא תקינות – רצוי להימנע מלבצע את הבדיקה על ידי אלו שאינם מקצועיים ומיומנים, שכן, הם עשויים לפספס ליקויים ולא יתקנו בהתאם, כך שהתפילין לא יהיו כשרים לבסוף.

במידה ואינכם בקיאים בכללי ההלכה הנדרשים ואינכם בעלי ידע של איש מקצוע רלוונטי, מומלץ שלא לבדוק לבד את התפילין – זאת משום שלא בהכרח תוכלו להבחין במגוון ליקויים שיכולים להיות, כמו למשל חדירה של רטיבות או התקלפות של אותיות.

באיזה אופן בודקים תפילין?

ניתן לבדוק את התפילין באמצעות שני אופנים, להלן:

באמצעות בדיקה ממוחשבת

כבר בשנים האחרונות, לא מעט מכונים של בדיקה של תפילין מבצעים באופן ממוחשב את הבדיקה, כאשר בבדיקה הממוחשבת מתבצעת בדיקה של האותיות, המילים ושלמותן באופן מושלם בצורה מאוד מדוקדקת.

באמצעות בדיקה בצורה ידנית

למרות שבדיקה ממוחשבת מתבצעת בצורה יותר מדוקדקת, אין מספיק מקורות שיוכלו לאמת את הבדיקה שבוצעה, לכן ישנם כאלו שיעדיפו את הבדיקה הידנית, שכן גם מבחינת ההלכה היא מהודרת יותר ועדיפה.

זוהי הצורה הנהוגה יותר והיא מתבצעת על ידי סופר סתם מוסמך – פתיחת התפילין, הוצאת הפרשיות, בדיקת השלמות של הטקסט והאותיות, רטיבות ועוד.

מספיק שאות אחת חסרה או כתובה בצורה שאינה מושלמת, הרי שהפרשיות מוגדרות כפסולות ויש לתקן אותן.

בדיקת תפילין: כל כמה זמן צריך?

במידה והתחדשתם בתפילין, הבדיקה הראשונה היא חובה, בעת הרכישה.

בנוסף לכך, על פי ההלכה, יש לבצע בדיקת תפילין פעם בשלוש וחצי שנים – בערב סוכות ובערב פסח.

בדומה גם לבדיקת קלף למזוזה שגם מומלץ לבדוק פעם בשלוש וחצי שנים על פי ההלכה.

התפילין והמזוזות עשויות להיפסל, כאשר מספיק שאות אחת הכתובה על הקלף נפגמה או נמחקה למשל.

הפגמים עשויים להיגרם בין היתר בשל דיו שאינו מספיק איכותי, כתוצאה מלחות או אפילו בתוצאה מחשיפה לשמש.

בדיקת התפילין צריכה להיבדק לראשונה לפני תחילת השימוש, כלומר במידה ורכשתם תפילין.

במידה ומדובר בתפילין ישנות יש לבצע מדי 3.5 שנים לבין 5 שנים.

כמובן שישנם גם מקרים מיוחדים בהם יש צורך לבצע את הבדיקה – רטיבות, נפילה או פגיעה פיזית, שחיקות או בלאי.

האם יש תשמישים שמומלץ לבדוק בתדירות מסוימת?

התשובה היא כן. ישנם תשמישים כמו למשל קלפים של ספר תורה או קלפים של מזוזה, או למשל בית לספר תורה המכיל כתב יד קדוש, כאשר מטרת הבדיקה היא לוודא את כשירות השימוש והתאמה לשימוש, לצד הקפדה יתרה על כללי ההלכה.

מדובר בבדיקה חשובה מאוד על מנת להבטיח שיהיו ראויים לשימוש.

דברים שחשוב לדעת על בדיקה של תפילין

בדיקת תפילין אינה מוגדרת כחלק מתוך תשמישי קדושה – זאת משום שתכליתה ומטרתה היא בדיקת כשרות התפילין והתאמה לשימוש, אין מדובר במצווה בפני עצמה, הבדיקה היא אינה פעולה קדושה, אלא פעולה טכנית.

בנוסף לכך, יש לציין כי הבדיקה של התפילין מהווה חלק חשוב ובלתי נפרד מההקפדה על קדושה התפילין בשל שמירת הכשרות והתאמתה לשימוש.

כמו כן, את הבדיקה צריך לבצע על ידי סופר סת”ם מוסמך, לצד הקפדה יתרה על כל כללי ההלכה באשר הם.

מה העלות של בדיקה של תפילין?

כמו כל מוצר, אין מחיר קבוע ואחיד על בדיקת תפילין, העלות תלויה בבודק התפילין ואף ברמת הביקוש שלו, שכן מדובר בעבודה יסודית שיש לבצע וקיימת דרישה לידע מוחלט של כלל חוקי ההלכה הנדרשים.

העלות מכילה בדיקת פרשיות, בתי התפילין ורצועת התפילין.

בנוסף, העלות תלויה גם בסוג הבדיקה – האם היא התבצעה באופן ידני? או האם בצורה ממוחשבת? האם יש צורך בהחלפת רצועת התפילין? האם יש לתקן את בתי התפילין?

עלות הבדיקה של תפילין יכולה לנוע בטווח של 150-400 ש”ח.

טווח עלות השירות בעניין רצועת התפילין עשוי לנוע בין 450-800 ש”ח.

בדיקת תפילין עם אנשי מקצוע מיומנים

בדיקת תפילין אין לקחת בקלות ראש, רצוי מאוד לבצע בצורה מוקפדת עד שלמות כדי לשמור על טוהר הכשרות ולוודא שהתפילין ראוי לשימוש.

“אומנות הקודש” הפועלת במשך שנים רבות ללא פשרות מקצועיות והלכתיות, מזמינה אתכם לבדיקה על ידי אנשי מקצוע מיומנים לצד בקרת איכות קפדנית ומדוקדקת מאוד, על מנת לאפשר לכם תחושת רוגע וביטחון.

אתם יכולים לשוחח איתנו בטלפון, בכתובת המייל שלנו או אפילו להגיע אלינו פיזית – מבצע עובדה 22, באר שבע.

שתפו לאדם שחייב לקרוא!

אצלנו תמצאו את המהודר ביותר.