משלוח חינם ברכישה מעל 299₪

סופר סתם

סופר סתם הינו איש מקצוע מוסמך שכותב בצורה ידנית ספרי תורה, מזוזות, תפילין ומגילות.

מדובר באומנות קדושה ועתיקת יומין שקיימת כבר אלפי שנים, כאשר מטרתה לשמור ולהבטיח שמירה והעברה של המסורת היהודית מדור לדור – בכך, עבודת הסופר מסייעת ותורמת מאוד עבור שימור אותה המסורת היהודית מפני מניעה של טעויות בטקסטים הקדושים.

כיום בעידן המודרני, הדפסה דיגיטלית ושימוש בכלי AI למשל הוא דבר מאוד שגרתי ומוכר, יחד עם זאת, העבודה של סופר סת"ם יותר מסורתית ולעיתים אף עשויה להיראות כמיושנת אך בעלת ערך מוסף וייחודיות לצד שמירה ותחזוקת המסורת היהודית, בצורה מסורתית ומכובדת,לצד דיוק ומיומנות רבה, דיוק וסבלנות רבה.

סופר סתם: ראשי תיבות

אלו הן ראשי תיבות של ספרי תורה, תפילין, מזוזות – סופר סתם הינו איש מקצוע מיומן העוסק בכתיבת תפילין, מזוזות וספרי תורה (ובדיקתם).

יחדיו, ראשי התיבות של החפצים הללו יוצרים התלכדות של המילה "סת"ם".

ראוי לציין כי ישנם אנשים המבצעים שימוש בראשי התיבות הנ"ל על מנת להתייחס גם כן לכתיבה של מגילות.

מה עושה סופר סת"ם?

כפי שהוסבר קודם לכן, מדובר באיש מקצוע ירא שמיים, מיומן, העוסק בכתיבת ספרי תורה, קלף מזוזה, מגילות ותפילין, בכתב יד מקצועית ומדויקת, כאשר עבודתו דורשת מיומנות רבה, סבלנות ועליו להיות בקיא בכל הנוגע לכללי ההלכה הנדרשים וקשורים לכתיבת סת"ם, החל מריווח בין האותיות, עיטורם, דקדוק ושימת לב מירבית לפרטים הקטנים ביותר.

באילו כלים משתמש סופר סת"ם?

האותיות הנדרשות לכתיבה, נכתבות בכתב אשורי. סופר סתם מסתייע בכלים מסוימים על מנת לבצע את עבודתו נאמנה על הצד הטוב ביותר, ובהתאם לכך עליו להיות גם בעל המיומנויות הנדרשות –

  • קולמוס – מדובר בעט מיוחד העשוי מקנה מצוי או מנוצה, המשמשים עבור כתיבה. ישנם מספר סוגי קולמוס פחות נפוצים, כמו למשל קרמי, נירוסטה, פלסטיק.
  • סרגל – שימוש בסרגל על מנת לוודא כי השורות ישרות בעת הכתיבה.
  • דיו – שימוש בדיו כשר ומיוחד עבור כתיבת סת"ם, מומלץ לבחור בדיו איכותי ומוכר.
  • מחוגה – המחוגה משמשת את כותבי הסת"ם עבור ציור / שרטוט עיגולים.
  • קלף – הקלף מיוצר מעור כשר והוא עובר תהליך עיבוד ארוך עד לעצם הכשרתו והשימוש בו על ידי סופר סתם, שלבסוף מבצע עליו את הכתיבה.

הכלים הללו מאפשרים לכותבים לבצע עבודתם על הצד הטוב ביותר.

לאחר שהתשמישים מוכנים, מומלץ לשמור עליהם ולהגן מפני מפגעים ככל הניתן, כך למשל ניתן לשים כיסוי לטלית ותפילין על מנת לשמור עליהם ועל כשירותם.

סופר סתם

הלכה למעשה – הלכות סופר סת"ם

ישנם לא מעט כללי הלכה שעל סופר סתם להכיר ולהיות בקיא בהם, על מנת שכתיבתו ובדיקתו תהא כשרה ותקינה עד לפרטים הקטנים ביותר.

אלו הם חלק מתוך המקבץ של ההלכות והכללים –

  • יש לכתוב אך ורק ביד ימין, גם בדבר תיקון. במידה ולא, הרי שכל הנכתב בידו השמאלית יוגדר פסול, אלא אם כן אין באפשרותו לכתוב אלא ביד שמאל, כאשר במקרה זה הוא גם יתקן וגם יכתוב ביד שמאל.
  • על הסופר להיות יהודי מאמין.
  • על הסופר לכתוב אך ורק באמצעות קולמוס, מומלץ כזה המוכן מקנה וסוגיו, אך ניתן מכל חומר שהוא.
  • על כתיבת האותיות להיות מדויקת ומרווחת באופן מאוד ספציפי ללא שגיאות
  • על הקלף להיות מעובד היטב בצורה כשרה על מנת שיהיה תוקף לכל הנכתב עליו.

כמובן שזהו מקבץ קטן מתוך הכללים על פי ההלכה.

בין היתר, מטרתן של ההלכות הללו הן לדאוג ולהבטיח את דיוקם של הטקסטים הקדושים לצד שמירה על אחידות הכתיבה לאורך זמן.

ישנה חשיבות רבה לכך. לדוגמה, מעת לעת יש לבצע בדיקת מזוזה, המתבצעת על ידי הוצאה מתוך בתי מזוזה לצורך בדיקה של הקלף ולוודא שלא נפגם או שלא דהו האותיות עם הזמן.

מספיקה שריטה אחת של אות על מנת שתהא המזוזה פסולה וצריך יהיה לתקן או לחילופין במקרים חריגים גם להשתמש בקלף חדש ועליו לכתוב.

תעודת סופר סת"ם

תעודת סופר סתם זוהי תעודה המעידה על כך שמי שמחזיק בה הוא למעשה אדם אשר הוסמך לכתוב ספרי תורה, תפילין, מגילות ומזוזות, אדם אשר בקיא בכל כללי ההלכה הנדרשים לכך ועבר לימודי הלכות מעמיקים הקשורים לכתיבת סתם, אדם אשר עבר גם הכשרה מעשית של כתיבה בפועל תחת הדרכה של סופר מנוסה, אדם שעבר את כל הבחינות המקיפות מטעם רבנים המוסמכים לכך.

כאשר תסתיים ההכשרה, הסופר החדש יוכל לצאת לדרכו ולכתוב ספרי תורה, מזוזות בטון, תפילין לבר מצווה (למשל), מגילות ועוד.

הגופים אשר מוסמכים להעניק את תעודת סופר הסת"ם הינם רבנים מומחים, בתי דין רבניים ומכונים עבור הכשרה של סופרי סת"ם.

לתעודה זו יש תוקף אשר משתנה בהתאם לגוף שהנפיק אותה.

במרבית המקרים, תהא התעודה תקפה למשך כמספר שנים. כאשר לאחר מכן יש לחדש את התעודה.

סופרי סת"ם? אצלנו זה לא סתם

מכון הסת"ם אומנות הקודש פועל ללא פשרות כבר במשך שנים רבות על מנת לייעץ, לבדוק ולמכור תפילין וספרי תורה, תחת פיקוח הלכתי של הרה"ג שמעון כהן שליט"א.

סופר סתם מקצועי, מומחה ומיומן לצד צוות של בעלי מקצוע מקפידים על כשרות התשמישים ועל הידורם.

קיימת חשיבות רבה בעבודה עם אנשי מקצוע שעברו את ההכשרות הנדרשות, על מנת שניתן יהיה לדאוג ולשמור על כשרות תשמישים ואף לתקן אותם במידת הנדרש, לבצע בדיקות נדרשות מעת לעת ועוד.

אנחנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר עוד היום, או להגיע אלינו ישירות לחנות ונשמח לתת לכם מענה מקצועי עם אנשי מקצוע מיומנים ובקיאים בנדרש.

שתפו לאדם שחייב לקרוא!

אצלנו תמצאו את המהודר ביותר.